II spotkanie z projektu

PONOWNIE TORUŃ

Podczas drugiego wyjazdu do Torunia uczniowie wzięli udział w zajęciach plastycznych oraz warsztatach umuzykalniających. Na pierwszych z nich, pt.: „Moje artystyczne oblicze” (prowadzone przez animatorów z WOAK) uczestnicy zostali zapoznani z różnymi kierunkami w sztuce plastycznej, a następnie wykonywali maski, stosując impresjonizm, kubizm, manieryzm i op-art. Wykorzystali do tego różne techniki plastyczne: malarstwo, rysunek oraz kolage. Na zakończenie tych warsztatów każdemu dziecku zrobiono zdjęcie z jego pracą.

Warsztaty umuzykalniające pt.: „Trzy godziny” odbyły się w Muzeum Etnograficznym i stanowiły drugą część zajęć edukacyjnych. Prowadzili je: Marta Urban – Burdalska (pochodząca z Olsztyna pasjonatka muzyki tradycyjnej, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Muzyka Jest Nieskończona”) i Mateusz Kowalski (śpiewak, skrzypek i akordeonista z Warszawy). Zajęcia miały za zadanie przybliżyć dzieciom dawne polskie zwyczaje, stworzyły okazję poznania muzycznego świata swoich pradziadków. W ramach tego spotkania prowadzona była nauka zabaw i tańców tradycyjnych (konopki, duc, krzyżak). Była też możliwość gry na skrzypcach, wiolonczeli, puzonie, trąbce, bębnie, a także na instrumentach ludowych, takich jak: burczybas, koguciki, okaryna, piszczałki wierzbowe. Na koniec uczniowie wykonywali instrumenty własnego pomysłu (bębenki, grzechotki).

Autor: K. Jankowska A. Małkiewicz