Skansen w Sierpcu

Nikt nie lubi długiej zimy.

My za wiosną już tęsknimy!

Dnia 29 marca 2017r. uczniowie klas czwartych naszej szkoły skorzystali z zaproszenia Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu uczestnicząc w wycieczce w celu poszukiwania oznak wiosny, gdzie przyrodę budzącą się do życia po zimowym uśpieniu, obserwowaliśmy w pełnej okazałości poprzez udział w Programie Edukacyjnym „Zwyczaje wiosenne na Mazowszu”.

Program przyniósł nam moc wyjątkowych atrakcji. Na początku uczestniczyliśmy w projekcji prezentacji multimedialnej, która przybliżyła dawne tradycje i bogatą obrzędowość najważniejszych świąt w kalendarzu chrześcijańskim. Następnie braliśmy udział w warsztatach zdobienia karty wielkanocnej. W wiosennym programie nie zabrakło też zwiedzania ekspozycji z przewodnikiem, które odsłoniło przed nami barwny świat Wielkanocy sprzed ponad stu lat. Wykonywanie wielkanocnych palm, barwienie jaj, typowe wielkanocne potrawy, a nawet praktykowane dawniej zabawy wiejskie – chodzenie po wykupie z kogutkiem i gaikiem – to tylko niektóre obrzędy z bogatego arsenału tradycji wielkanocnych. Niebywałą atrakcją wycieczki była przejażdżka po terenie ekspozycji wozem zaprzężonym w konie. Wielu emocji dostarczyło ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek.

I tak nasza wycieczka dobiegła końca. Organizator składa serdeczne podziękowania rodzicom – p. A. Wiśniewskiej oraz p. B. Tomes za opiekę nad dziećmi i sprawny przebieg wycieczki.

Program wiosenny niewątpliwie, w naturalny sposób, połączył pobyt na świeżym powietrzu z poznaniem dawnych tradycji wielkanocnych i zajęciami manualnymi oraz integracją przy ognisku, a to bardzo atrakcyjna forma spędzania czasu. Każde dziecko powróciło do domu nie tylko z wachlarzem wrażeń i wspomnień, ale także z wykonaną własnoręcznie kartą świąteczną.

Autor: B. Gachewicz

pnwtsrczptsond