ŚWIĘTO MAŁEJ OJCZYZNY

8 czerwca 2018 roku pierwszy raz obchodziliśmy ŚWIĘTO MAŁEJ OJCZYZNY – ZIEMI DOBRZYŃSKIEJ. Nie jest to jednak zupełnie nowe dla nas święto, gdyż przez wiele lat jako Gimnazjum im. Ziemi Dobrzyńskiej, właśnie w czerwcu obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły. Postanowiliśmy kontynuować tradycję i przekształcić Dzień Patrona w Święto Małej Ojczyzny, by sławić jej piękno, tradycję ,a przede wszystkim, by pokazać nasze do niej przywiązanie. Dzień ten był dniem wolnym od zajęć lekcyjnych dla klas VII oraz II i III gimnazjum, ponieważ uczniowie tych klas pracowali w grupach tematycznych takich jak: kulinarna, dekoracyjna, przyrodnicza, fotograficzna, komputerowa i sportowa. Tematyka dotyczyła oczywiście Ziemi Dobrzyńskiej. Od rana gościliśmy uczniów z Czernikowa wraz z opiekunami, którzy włączyli się w prace grup, by po uroczystym apelu wziąć udział w plenerze malarskim organizowanym przez p. Wiolettę Kuczmarską.  O godzinie 11.30 wszyscy uczniowie zgromadzili się w sali gimnastycznej, by obejrzeć przygotowany występ. Wśród zaproszonych gości był zastępca Wójta Gminy pan Andrzej,Kurowski przewodnicząca Rady Gminy pani Wioletta Kuczmarska, przedstawiciele Stowarzyszenia Gmin Ziemi Dobrzyńskiej pani Elżbieta Wielgocka i pan Dariusz Chrobak oraz przewodnicząca Rady Rodziców pani Wioletta Słabowska. Młodzież klas gimnazjalnych zabrała wszystkich w podróż po Ziemi Dobrzyńskiej inspirowaną wierszami pani Zofii Ewy Szczęsnej-poetki regionalnej, przybliżając wszystkim obrzędy i tradycje naszej Małej Ojczyzny. Obejrzeliśmy między innymi  żniwa,  chleba czy Śmingus-Dyngus. Ukoronowaniem uroczystości były odczytane fragmenty „ Pana Tadeusza” opisujące Zaścianek Dobrzyński oraz polonez poprowadzony przez Podkomorzego  i Zosię. Zachwycały piękne dekorację, piosenki i wiersze a także stroje. Organizacją tego dnia zajęła się pani Dorota Kleczkowska, która podziękowała za pomoc  wszystkim zaangażowanym we współpracę  nauczycielom oraz Radzie Rodziców za wsparcie finansowe. ŚWIĘTO MAŁEJ OJCZYZNY- ZIEMI DOBRZYŃSKIEJ weszło na stałe do kalendarza uroczystości naszej szkoły.

Autor: D. Kleczkowska

pnwtsrczptsond