Kikół

Powiew historii w Kikole

W piątek, 07 września 2018 r. uczniowie klas szóstych i trzeciej klasy gimnazjum uczestniczyli w wycieczce do Kikoła. To właśnie tam można było poczuć powiew historii za sprawą Festiwalu Kultury i Sztuki Wczesnośredniowiecznej Old Fest. Organizatorem imprezy widowiskowej było Stowarzyszenie Umożliwiające Restaurację Tradycji, które skupia prawdziwych pasjonatów wieków średnich.

Cieszymy się, że znaleźliśmy się w gronie blisko 700 uczniów szkół powiatu lipnowskiego, mając świetną okazję podziwiać wytwory pracy130 rzemieślników w strojach z epoki średniowiecznej, usytuowanych w ośmiu stoiskach warsztatowych: szkutników, kowali, rogowników, cieśli, łuczników, garncarzy, wioślarzy i sokolników.

Próbowaliśmy też własnych sił w sztuce garncarstwa-w lepieniu naczyń i przedmiotów glinianych. Niewątpliwie największą atrakcją było strzelanie z łuku i rejs repliką jedenastowiecznej łodzi Wikingów.
Old Fest to ciężka praca i wysiłek sympatyków epoki średniowiecza, którzy, choć w niewielkim stopniu, przybliżyli nam życie i codzienność ówczesnych ludzi oraz prostotę narzędzi, jakimi się posługiwali.

Autor: B. Gachewicz

Poniedziałek, 2018-12-10