Wszystko co jest, wyrasta z tego, co było

12 października w naszej szkole odbyło się Narodowo-patriotyczne czytanie i śpiewanie - uroczystość, która nawiązała do historii szkoły i ojczyzny. Tego dnia świętowaliśmy: Dzień Patrona, odsłonięcie tablicy pamiątkowej, poświęconej nauczycielom poległym i pomordowanym w czasie II wojny światowej, 50. lecie oddania do użytku budynku szkoły. Akademię rozpoczął występ chóru Gospel Soul, następnie uczniowie klas piątych zatańczyli poloneza. Po nim zabrzmiał utwór „Miejcie nadzieję” w wykonaniu uczennicy Zofii Meller.

W dalszej części Goście i Gospodarze wspomnieli wydarzenia związane z Patronem Szkoły – Bohaterami Westerplatte, żołnierzami, którzy w ofiarnej walce bronili ważnego skrawka polskiego Wybrzeża. Siedem dni obrony przedstawili: Komendant Oddziału Gminnego OSP w Tłuchowie p. Dariusz Jarzębowski, Wojskowy Komendant WKU we Włocławku ppłk Grzegorz Tucholski, Dyrektor Przedszkola Publicznego „Bajkowa Kraina” w Tłuchowie p. Agata Różańska, Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Mysłakówku p. Małgorzata Kamińska, nauczyciel Publicznej Szkoły Podstawowej w Tłuchowie p. Robert Urbański, Dyrektor Szkoły w Tłuchowie w czasie nadania szkole imienia p. Stanisława Antoszewska, córka Mariana Dobiesa, obrońcy Westerplatte, p. Zofia Mysielska. Odczyty przeplatane były występami chóru nauczycielskiego Gloria, pod kierunkiem p. Romana Mellera.

Następnie złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą Patrona Szkoły.

Kolejnym doniosłym aktem szkolnego święta było odsłonięcie i poświęcenie Tablicy Pamiątkowej, upamiętniającej tłuchowskich nauczycieli, którzy zginęli za Polskę: Antoniego Brzezińskiego, Stefana Gralickiego, Henryka Dulczewskiego, Stefana Kutermankiewicza
i Witolda Prejsa. Tablicę odsłoniła Dyrektor Szkoły p. Halina Opalczewska, poświęcenia dokonał ks. Dziekan Andrzej Zakrzewski. Fundatorami Tablicy Pamiątkowej są nauczyciele gminy Tłuchowo oraz jej wykonawcy: p. Marcin Bednarski oraz p. Andrzej Rykaczewski.

W ostatniej odsłonie akademii nawiązano do 50. rocznicy oddania do użytku budynku naszej szkoły. W prezentacji multimedialnej zostały przedstawione wydarzenia, które od tamtego czasu wypełniają codzienność, budują i wzmacniają więzi społeczne, są elementami narodowej i lokalnej tradycji. Prezentacji towarzyszył występ chóru szkolnego, pod przewodnictwem p. Anny Małkiewicz.

Po obchodach uczestnicy mogli zapoznać się z fotografiami, zeszytami szkolnymi uczniów, którzy rozpoczęli naukę 1 września 1968r. – w murach nowej szkoły.Gośćmi historycznej uroczystości, obchodzonej w 100. lecie odzyskania niepodległości, byli także.: przedstawiciele Organu prowadzącego szkołę na czele z Wójtem Gminy Tłuchowo p. Krzysztofem Dąbkowskim, przedstawiciele placówek podległych Gminie, przedstawiciele OSP w Tłuchowie, Prezes Stowarzyszenia „Pomocna Dłoń, dyrektorzy, nauczyciele, przewodniczący rad rodziców oraz emerytowani pracownicy tłuchowskich placówek.

Prezentacja

Autor: K. Jankowska