W skansenie w Kłóbce

„W domu i zagrodzie naszych pradziadków”

16 października 2018 r. odbyła się wycieczka do Kujawsko- Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce. W wyjeździe brali udział uczniowie klas Va, Vb, VIa i VI b. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od obejrzenia zagrody biednego chłopa. Uczniowie zobaczyli, jak wyglądały meble, ubiory i wyposażenie kuchni z czasów naszych pradziadków. Następnie udaliśmy się do olejarni, gdzie uczestnicy wycieczki brali udział w kolejnych etapach wytworzenia oleju z lnu. Trzeba przyznać, że niektórzy po raz pierwszy widzieli nie tylko jak tłoczy się olej, ale i sam len. Następnie udaliśmy się do zagrody bogatego gospodarza. Dzieci oglądały różne narzędzia gospodarskie, np. cep, żarna, maneż konny. Zobaczyły, jak wypiekano chleb oraz mogły porównać wyposażenie domu i stroje z oglądanymi we wcześniejszej chacie. Kolejny etap naszej wycieczki to samodzielne ubijanie masła. Udało się nam je pozyskać dość szybko, a następnie zjeść z pachnącym chlebem. Niektórym apetyt naprawdę dopisywał, ponieważ zjedli po kilka kromek, zachwalając przy tym szczególny smak zrobionego przez nas masła. Następnie udaliśmy się do młyna. Widok wielkich kół i zapach zboża towarzyszyły zwiedzającym to miejsce, w którym kiedyś systematycznie wytwarzano mąkę. Uczniowie zobaczyli również najbardziej wymyślne kształty uli i dawne wozy strażackie. Nie zabrakło także spotkania z różnymi zwierzętami gospodarskimi. Spacerując alejkami wstąpiliśmy również do pięknego drewnianego kościoła, w którym w skupieniu oddaliśmy się modlitwie. Następnie zwiedziliśmy piękny dworek należący do dawnych właścicieli tych ziem. W środku było naprawdę ładnie! Nasz pobyt w Kujawsko - Pomorskim Parku Etnograficznym w Kłóbce zakończył się pieczeniem kiełbasek przy wielkim ognisku przygotowanym przez gospodarzy. To była naprawdę ciekawa i udana wycieczka!

Autor: H. Kozakiewicz

pnwtsrczptsond