Jak przygoda, to tylko w Warszawie

W ramach przygotowań szkoły do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, 18 października 2018r. uczniowie klas VI-VIII i III gimnazjum uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Program był bogaty i ciekawy. Naszą podróż rozpoczęliśmy od pobytu przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Mieliśmy okazję widzieć zmianę warty. Opowiadanie przewodnika o genezie Grobu skłoniło do zadania wielu pytań z historii naszej Ojczyzny. Następnie odbyliśmy spacer po  Starym Mieście. Powitała nas tutaj m.in. Warszawska Syrenka. Na dłużej zatrzymaliśmy się przy Pomniku Małego Powstańca, upamiętniającego najmłodszych uczestników powstania warszawskiego. Następnie, z myślą o naszych najbliższych, z największą przyjemnością, oblegaliśmy kramy z pamiątkami. Wspólny obiad wzmocnił nas i zachęcił do realizacji kulminacyjnego punktu programu – pobytu w Muzeum Powstania Warszawskiegoutworzonego w 1983 roku jako Muzeum i Archiwum Powstania Warszawskiego. Muzeum zostało otwarte 31 lipca 2004 roku, w przeddzień 60. rocznicy wybuchu powstania. Mieści się w dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich przy ul. Grzybowskiej 79 i dokumentuje historię powstania warszawskiego. Prowadzi także działalność naukowo-badawczą oraz edukacyjną poświęconą dziejom powstania, historii i działalności Polskiego Państwa Podziemnego. Jest hołdem wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę, pokazując następnym pokoleniom Polaków sens tamtych wydarzeń. Co ciekawe, muzeum wykorzystuje nowoczesne techniki audiowizualne pozwalające, w sposób inspirujący, opowiadać o historii i patriotyzmie na tle zgromadzonych tam 30 tys. eksponatów. Ostatnim punktem programu wycieczki był pobyt w Centrum Nauki Kopernik, gdzie mogliśmy poznawać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na wystawach interaktywnych. Zwiedzaliśmy wystawy stałe, m.in. strefę eksperymentowania, majsternię czy miniwarsztaty. Z CNK udaliśmy się w drogę powrotną. Tradycyjnie wstąpiliśmy do McDonalda. Wycieczkę zakończyliśmy przyjazdem na parking szkolny ok. godz.2015, gdzie z utęsknieniem czekali na nas rodzice.

Autor: B. Gachewicz