Publiczna Szkoła Podstawowa w Tłuchowie

Dzień dla Niepodległej

100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

 

Ojczyzna wolna, znowu wolna! Tak bije serce huczą ,skronie! Dziś w całej Polsce brzmi Mazurek… Dzisiaj radości kanonada! Witamy wszyscy Niepodległość I jedenasty listopada…”

Tymi pięknymi słowami 9 listopada o godzinie 1100 rozpoczęła się uroczystość przygotowana z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dokładnie o godzinie 1111, zgodnie z apelem Minister Edukacji Narodowej, dyrekcja, nauczyciele, pracownicy obsługi, wszyscy uczniowie oraz przybyli goście zaśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego. Wśród zaproszonych byli: kombatant wojenny pan Ksawery Sadowski, Przewodnicząca Rady Rodziców w Tłuchowie pani Wioletta Słabowska, Sekretarz Gminy pan Dariusz Meller, pani Elżbieta Skonieczna, córka członka Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych pani Anny Jankowskiej. Następnie pani Elżbieta Skonieczna przekazała pamiątki rodzinne związane ze swoją mamą. Potem nastąpił bardzo uroczysty moment zamknięcia „Niepodległościowej Kapsuły Czasu”, w której zostały umieszczone rysunki i opisy dzieci, jak wyobrażają sobie Polskę za 25 lat oraz dwie Deklaracje z przesłaniem dla przyszłych pokoleń. Pierwsza - wraz z podpisami mieszkańców gminy Tłuchowo, druga - nauczycieli. Na kapsule została umieszczona data otwarcia - rok 2043. Jej pomysłodawczynią była pani Dorota Kleczkowska. Przekazane pamiątki wraz z kapsułą zostały umieszczone w Tłuchowskiej Izbie Pamięci. W dalszej części panie Beata Gachewicz i Hanna Kozakiewicz omówiły wszystkie szkolne działania o charakterze niepodległościowym zrealizowane w związku z tą doniosłą rocznicą. A działań tych było bardzo wiele: corocznie organizowane akademie, których celem było rozbudzanie patriotyzmu w sercach i umysłach nas, Polaków, „ Narodowo-patriotyczne czytanie i śpiewanie”, niecodzienna lekcja historii, podczas której świętowaliśmy: Dzień Patrona, 50-lecie oddania do użytku budynku szkolnego oraz odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej nauczycielom Gminy Tłuchowo pomordowanym w czasie II wojny światowej, Dni Edukacji z IPN, żywe lekcje historii, wycieczki związane z miejscami pamięci w naszej Małej Ojczyźnie, tradycjami przodków oraz „Szlakiem Niepodległej”, liczne i różnorodne konkursy, np. „Na najładniejszy klasowy kotylion”, coroczny udział w Przeglądzie Pieśni Religijnej i Patriotycznej, który jest okazją do chwili zadumy z piosenką, dbałość o lokalne miejsca pamięci narodowej, a szczególnie o pomnik Powstańców Styczniowych przy Kościele Parafialnym w Tłuchowie oraz Pomnik Poległych i Pomordowanych mieszkańców gminy w czasie II wojny światowej. Pamięć o poległych to najlepsza lekcja historii dla młodego pokolenia.

Przedstawione przez nauczycielki działania zostały zaprezentowane w pokazie multimedialnym przygotowanym przez panią Katarzynę Jankowską.

Podsumowaniem działań o charakterze niepodległościowym był przygotowany przez uczniów montaż słowno-muzyczny „Dzień dla Niepodległej”. Piękną recytację wierszy uświetnił występ koła tanecznego „Kujawiak”, którego opiekunkami są panie Wioletta Kuczmarska i Alina Połot oraz pieśni patriotyczne wykonane przez chór szkolny pod kierunkiem pani Anny Małkiewicz. Szczególnie wzruszające były piosenki o charakterze narodowościowym wykonane przez uczennice Julię Jankowską i Łucję Krzysztoforską.

Uwieńczenie całej uroczystości to występ uczennicy Natalii Kucińskiej w piosence „Niepodległa, niepokorna”, któremu towarzyszyła duża ilość powiewających biało- czerwonych flag.

Akademia wywołała wzruszenie u wielu osób i stała się swoistym hołdem złożonym wszystkim poległym za naszą wolność.

Autor: H. Kozakiewicz