I spotkanie z projektu

KLASY PIĄTE W TORUNIU

Wyjazdem do Torunia, w dniu 19 lutego, uczniowie klas piątych naszej szkoły zainaugurowali udział w „XXIV Programie Edukacji Kulturalnej dla Uczniów ze Szkół z Małych Miejscowości”, do którego naszą szkołę wytypował Zarząd Województwa Kujawsko – Pomorskiego (jako jedyną z rejonu włocławskiego). Program realizowany jest przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu.  Składa się na niego cykl 9 spotkań (co dwa tygodnie), w czasie których dzieci będą uczestniczyły w warsztatach tanecznych, muzycznych, plastycznych, teatralnych, historycznych, fotograficznych, filmowych, emisji głosu. Ma on przygotować młodych ludzi do uczestnictwa w życiu kulturalnym, kształtować kreatywność, rozbudzać ciekawość świata.

Podczas pierwszego wyjazdu uczniowie wzięli udział w warsztatach tanecznych oraz emisji głosu. Pierwsze z nich, pt.: „Kujawy w tańcu i zabawie” (prowadząca p. Anna Fijałkowska – Wyrosławska – choreograf, kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Pomorze”) były okazją do integracji w zespole międzyklasowym. Przy muzyce, wygrywanej na pianinie, dzieci bawiły się poprzez taniec i śpiew. Nauczyły się podstawowego kroku kujawiaka (naszego regionalnego tańca), poznały kilka ludowych zabaw i piosenek. Przez dwie godziny na parkiecie Młodzieżowego Domu Kultury trwała świetna zabawa.

Drugie zajęcia: „Autoprezentacja – twój dźwiękowy wizerunek” (prowadzący
p. Erwin Regosz – nauczyciel emisji głosu, muzyk, wokalista, gitarzysta, autor tekstów), były nauką wyrażania siebie poprzez dźwięk. Dzieci dowiedziały się, jak on powstaje, skąd się wydobywa, jakie są sposoby mówienia. Była to ciekawa lekcja, w której dzieci poznały lepiej siebie samych.

Podczas kolejnego spotkania uczniowie będą uczestniczyli w warsztatach umuzykalniających oraz plastycznych.

Koszt udziału uczniów w Programie pokrywa WOAK w Toruniu.

Autor: Katarzyna Jankowska