Śladami bohaterów książki ...

27 października 2017 klasy II i III gimnazjum oraz klasy VII udały się na wycieczkę do Warszawy śladami bohaterów książki „ Kamienie na szaniec”. Uczniowie zwiedzili muzeum w Alejach Szucha, gdzie w czasie wojny znajdowała się główna siedziba gestapo. Przesłuchiwano i katowano tam więźniów, między innymi Jana Bytnara. Młodzież zwiedzała również Pawiak- więzienie z II wojny. W ciszy i skupieniu wysłuchała grypsów więziennych. Młodzież naszej szkoły miała okazję zwiedzić również Liceum im Stefana Batorego, w którym uczyli się bohaterowie książki oraz Krzysztof Kamil Baczyński. Oprowadzani przez uczennicę liceum zwiedzili zabytkową aulę i bogatą w pamiątki po bohaterach, izbę pamięci. Następnie udaliśmy się pod Arsenał, gdzie miała miejsce pierwsza , pomyślnie zakończona akcja odbicia więźniów. W akcji tej koledzy z Szarych Szeregów uwolnili Jana Bytnara. Ostatnim punktem wycieczki były Powązki. Tam na grobach bohaterów książki i Krzysztofa Baczyńskiego, uczniowie zapalili znicze. Pełni wrażeń wróciliśmy do Tłuchowa w późnych godzinach wieczornych. Opiekę nad uczniami sprawowały Panie-Dorota Kleczkowska, Hanna Kozakiewicz i Edyta Gąsiorowska.

Autor: D. Kleczkowska

Środa, 2018-11-21