Wycieczka do Torunia 6.05.2013r.

W słoneczny poniedziałek, 06 maja 2013r., uczestniczyliśmy w wycieczce do Torunia.

Nasz pobyt rozpoczęliśmy od spaceru po Starym Mieście. Zatrzymaliśmy się przy Krzywej Wieży, Fontannie „Flisak” oraz  Pomniku Mikołaja Kopernika. Niebywałą atrakcją była „jazda” na staromiejskim ośle – figurce z brązu, będącej upamiętnieniem ciekawej historii Torunia XVII – XVIII wieku.

Następnie udaliśmy się do Planetarium, gdzie odbyliśmy 40-minutową podróż w przeszłość. Siedząc wygodnie w fotelach oglądaliśmy seans „Wehikuł czasu. Nad naszymi głowami pojawiały się tysiące gwiazd i kosmiczne animacje. Opowieść narratora dopełniała muzyka.

Po atrakcji dla ciała – obiedzie w Mc Donald’s J – pośpieszyliśmy na statek. Rejs wycieczkowym statkiem po Wiśle to dla nas nie lada gratka. Trwająca około 40 minut wycieczka była znakomitą okazją, by zobaczyć najpiękniejszą w Polsce nadrzeczną panoramę miasta. Z pokładu statku podziwialiśmy mury miejskie i baszty obronne oraz gotyckie bramy i wieże średniowiecznych toruńskich kościołów.

Po wycieczce statkiem udaliśmy się do pierwszego w Europie Żywego Muzeum Piernika – magicznego miejsca, przepełnionego historią Torunia, pachnącego słynnymi na całym świecie piernikami. Uczestniczyliśmy w pokazie wypieku pierników według dawnych receptur, sprzed 500 lat. Braliśmy też aktywny udział w pokazie; uformowane przez nas, a potem upieczone pierniki, zabraliśmy do naszych domów jako wspaniałą, słodką pamiątkę z Torunia.

Ostatnim punktem programu wycieczki był pobyt w Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie. Wśród wielu eksponatów naszą uwagę zwróciły oryginały pras drukarskich, wyposażenie dawnej zecerni, stylusy, pergamin, chińskie matryce do druku i sprzęt introligatorski. Mieliśmy niebywałą okazję uczestnictwa w warsztatach muzealnych z historii w dziedzinie piśmiennictwa, drukarstwa i papiernictwa. Własnoręcznie czerpaliśmy papier, pisaliśmy gęsim piórem oraz tłoczyliśmy osobiste certyfikaty o odbyciu nauk następującej treści:

„Niech będzie wiadomym wszem i wobec, że Waszmość … wraz z grupą adeptów w murach średniowiecznego kościoła w Grębocinie przebywali i sztuk piśmiennych i drukarskich doświadczali. Pod nadzorem mistrzów tajniki pisania gęsim piórem i czerpania papieru poznali. Zatem godzi się zaświadczyć, że posiadacz owego pisma nauki wszelkie pobierał, a przy tym nie szczędził trudu, dowodem czego własnoręcznie list ten tłoczony .

Wycieczka dobiegała końca. Upał na dworze i emocje w sercach uczniów ostudziły lody ufundowane przez organizatora wycieczki. Zmęczeni, ale usatysfakcjonowani, pełni wrażeń i bogatsi o nowe doświadczenia, wróciliśmy do domów.

Wycieczkę zorganizowała p. B.Gachewicz. Opiekę nad uczniami sprawowały: p. K. Sobiecka, p. J. Wyrostkiewicz, p. E. Frelka.

Beata Gachewicz