Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

XXVI Sympozjum w Gdańsku 2009

XXVI Sympozjum w Gdańsku  2009

Zarząd Klubu zaproponował podczas sympozjum w Odrzywole, aby kolejnego spotkania nie zwoływać w tradycyjnym terminie przełom maja- czerwca, a przenieść na przełom sierpnia-września, by móc uczestniczyć w obchodach 70 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.  Pomysł został zaakceptowany. I tak 29 sierpnia 2009r. pojechaliśmy do Gdańska na XXVI Sympozjum Klubu Szkół Westerplatte.

W XXVI Sympozjum uczestniczyły  delegacje z 35 szkół, organizatorem był po raz szósty Zespół Szkół Morskich im. Bohaterskich Obrońców Westerplatte w Gdańsku. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas szóstych: Paulina Kupniewska, Karolina Krępic, Wojciech Grudecki i Eryk Zbrożek oraz opiekunowie Krystyna Sobiecka i Anna Małkiewicz.

Spotkaliśmy się w Gdańsku uczestnicząc w głównych uroczystościach rocznicowych od 29 sierpnia do 01 września. Przez wszystkie dni przebywał z nami Westerplatczyk Pan Porucznik Ignacy Skowron z Kielc. Liczna grupa uczniów miała możliwość spotkania się z jednym z trzech jeszcze żyjących Westerplatczyków. Gościem Sympozjum był również Pan Profesor Andrzej Drzycimski, który wygłosił referat na temat „Westerplatte wczoraj i dziś” oraz zeprezentował nowo wydaną książkę jest ona pierwszą częścią monografii „Westerplatte 1939 historia i legenda”. Tytuł pierwszej części brzmi „Przed szturmem”. Wszystkie delegacje uczestniczące otrzymały tę pozycję książkową z podpisem autora.  Przedstawiciele powstającego na Westerplatte muzeum II Wojny Światowej przybliżyli zebranym założenia organizacyjne tej placówki. Ks. Wiesław Philips podzielił się refleksjami na temat „ Jak dziś czcić Westerplatte. Wśród gości z poza Klubu Szkół obecni byli przedstawiciele stowarzyszenia „Czwartacy” z Kielc, którzy kultywują tradycję Pułku Piechoty Legionów, z którego rekrutowała się osiemdziesięcioosobowa grupa Obrońców Westerplatte, oraz uczniowie szkół z Wielkopolski, którzy współpracują  ze Światowym Związkiem Armii Krajowej. Organizatorzy zaproponowali bardzo różnorodny program inny na każdy dzień. W niedzielę „Gdańsk historyczny”, którą zakończyliśmy późno wieczorną Mszą świętą w Bazylice Mariackiej.  W poniedziałek „Gdańsk Solidarnościowy” dwukrotnie  ze sztandarami gościliśmy na uroczystościach pod Bramą Stoczni. Na spotkaniu z Prezydentem Lechem Wałęsą nasza uczennica Paulina Kupniewska wręczała prezydentowi medal Klubu Szkół Westerplatte.

Niezapomnianym przeżyciem był udział w uroczystościach w dniu 01 września. O godzinie 4:45 u stóp kopca pomnika na Westerplatte braliśmy udział w uroczystościach, w których uczestniczył Prezydent i Premier Rzeczypospolitej Polskiej, liczne osobistości życia społecznego. W godzinach popołudniowych mogliśmy bezpośrednio śledzić spotkanie przywódców Państw Europejskich.

Będąc w Gdańsku nie mogliśmy nie przywitać się z polskim morzem. Wykorzystując wolną chwilę, zanurzyliśmy stopy w wodach Bałtyku wygrzewając się na plaży we wrześniowych promieniach słońca.

K. Sobiecka

Galeria

Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
 • Odwiedziło nas: 68684
 • Do końca roku: 349 dni
 • Do wakacji: 156 dni
Styczeń
pnwtsrczptsond
123Pokaż wydarzenia w dniu 4 stycznia56
789Pokaż wydarzenia w dniu 10 stycznia111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Środa, 2019-01-16

Imieniny: Mascelego, Walerii
 • Tłuchowo
 • 2.6°C
 • całkowite zachmurzenie
 • Wiatr: 3.87m/s W
 • Ciśnienie: 1007.39 hPa
 • Wilgotność: 96%
 • Wschód słońca: 07:45
 • Zachód słońca: 15:58
 • Źródło: OpenWeatherMap