XXVI Sympozjum w Gdańsku 2009

XXVI Sympozjum w Gdańsku  2009

Zarząd Klubu zaproponował podczas sympozjum w Odrzywole, aby kolejnego spotkania nie zwoływać w tradycyjnym terminie przełom maja- czerwca, a przenieść na przełom sierpnia-września, by móc uczestniczyć w obchodach 70 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.  Pomysł został zaakceptowany. I tak 29 sierpnia 2009r. pojechaliśmy do Gdańska na XXVI Sympozjum Klubu Szkół Westerplatte.

W XXVI Sympozjum uczestniczyły  delegacje z 35 szkół, organizatorem był po raz szósty Zespół Szkół Morskich im. Bohaterskich Obrońców Westerplatte w Gdańsku. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas szóstych: Paulina Kupniewska, Karolina Krępic, Wojciech Grudecki i Eryk Zbrożek oraz opiekunowie Krystyna Sobiecka i Anna Małkiewicz.

Spotkaliśmy się w Gdańsku uczestnicząc w głównych uroczystościach rocznicowych od 29 sierpnia do 01 września. Przez wszystkie dni przebywał z nami Westerplatczyk Pan Porucznik Ignacy Skowron z Kielc. Liczna grupa uczniów miała możliwość spotkania się z jednym z trzech jeszcze żyjących Westerplatczyków. Gościem Sympozjum był również Pan Profesor Andrzej Drzycimski, który wygłosił referat na temat „Westerplatte wczoraj i dziś” oraz zeprezentował nowo wydaną książkę jest ona pierwszą częścią monografii „Westerplatte 1939 historia i legenda”. Tytuł pierwszej części brzmi „Przed szturmem”. Wszystkie delegacje uczestniczące otrzymały tę pozycję książkową z podpisem autora.  Przedstawiciele powstającego na Westerplatte muzeum II Wojny Światowej przybliżyli zebranym założenia organizacyjne tej placówki. Ks. Wiesław Philips podzielił się refleksjami na temat „ Jak dziś czcić Westerplatte. Wśród gości z poza Klubu Szkół obecni byli przedstawiciele stowarzyszenia „Czwartacy” z Kielc, którzy kultywują tradycję Pułku Piechoty Legionów, z którego rekrutowała się osiemdziesięcioosobowa grupa Obrońców Westerplatte, oraz uczniowie szkół z Wielkopolski, którzy współpracują  ze Światowym Związkiem Armii Krajowej. Organizatorzy zaproponowali bardzo różnorodny program inny na każdy dzień. W niedzielę „Gdańsk historyczny”, którą zakończyliśmy późno wieczorną Mszą świętą w Bazylice Mariackiej.  W poniedziałek „Gdańsk Solidarnościowy” dwukrotnie  ze sztandarami gościliśmy na uroczystościach pod Bramą Stoczni. Na spotkaniu z Prezydentem Lechem Wałęsą nasza uczennica Paulina Kupniewska wręczała prezydentowi medal Klubu Szkół Westerplatte.

Niezapomnianym przeżyciem był udział w uroczystościach w dniu 01 września. O godzinie 4:45 u stóp kopca pomnika na Westerplatte braliśmy udział w uroczystościach, w których uczestniczył Prezydent i Premier Rzeczypospolitej Polskiej, liczne osobistości życia społecznego. W godzinach popołudniowych mogliśmy bezpośrednio śledzić spotkanie przywódców Państw Europejskich.

Będąc w Gdańsku nie mogliśmy nie przywitać się z polskim morzem. Wykorzystując wolną chwilę, zanurzyliśmy stopy w wodach Bałtyku wygrzewając się na plaży we wrześniowych promieniach słońca.

K. Sobiecka

Piątek, 2018-04-27