XXVIII Sympozju w Dąbrówce Malborskiej 2011

XXVIII Ogólnopolskie Sympozjum Klubu Szkół Westerplatte odbywało się w Dąbrówce Malborskiej 7-10 czerwca 2011r. Przyjechały delegacje 29 szkól z Polski, od Tatr po Bałtyk. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas szóstych: Magda Kruszewska, Kinga Skowrońska, Sylwia Zarecka i Adam Wyrostkiewicz oraz pani dyr. Małgorzata Kamińska i p. Krystyna Sobiecka. W kościele p.w. św. Mikołaja w Dąbrówce Malborskiej odprawiono mszę świętą w intencji poległych żołnierzy walczących na Westerplatte oraz nauczycieli i uczniów. Celebrował ją biskup Jan Styrna, ordynariusz diecezji elbląskiej. Po nabożeństwie odbył się Apel Poległych z udziałem kompanii honorowej 22 Bazy Lotniczej w Malborku. W salach szkoły odbyła się uroczysta akademia , zainaugurowana przez dyrektor szkoły Marzenę Zawiszę. W trakcie spotkania odczytano list prezydenta RP skierowany do uczestników sympozjum. Wykład dr Andrzeja Drzycimskiego pt.: Wojna zaczęła się na Westerplatte. W kuluarach oglądać można było wystawę oddziału gdańskiego IPN o okupacji niemieckiej na Kaszubach i Kociewiu w 1939 roku. W programie sympozjum znalazło się jeszcze wiele innych punktów, w tym zwiedzanie atrakcji turystycznych powiatów sztumskiego, malborskiego i nowodworskiego. Wśród nich znalazły się: Muzeum Stuuhof w Sztutowie, śluza rozdzielająca Wisłę w Białej Górze oraz specjalnie opracowany z tej okazji bieg terenowy przybliżający dzieje malborskiej warowni zorganizowany przez Dział Edukacji czyli tzw. Podchody na zamku malborskim. Program sympozjum przygotowany przez dyrekcję, grono pedagogiczne oraz rodziców Szkoły Podstawowej w Dąbrówce Malborskiej był bardzo bogaty, atrakcyjny i różnorodny. Wyjechaliśmy z sympozjum zadowoleni, pełni wrażeń i na pewno będziemy miło wspominać te kilka wspólnie spędzonych dni.

K. Sobiecka

• Do wakacji: WAKACJE!!!