XXIX Sympozjum w Opolu 2012

Gospodarzem XXIX sympozjum była Publiczna Szkoła Podstawowa nr1 w Opolu im. Obrońców Westerplatte. W spotkaniu wzięły udział 23 szkoły z całej Polski. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas szóstych: Oliwia Kucińska, Klaudia Kacprowicz i Tomasz Cienkowski wraz z opiekunką Krystyną Sobiecką. W pierwszym dniu odbyło się spotkanie delegacji klubowych, podczas którego głos zabrał prezes klubu pan Adam Szatkowski,  po krótkim powitaniu omówiono sprawy bieżące stowarzyszenia. Następnie odbyła się prezentacja szkół  klubowych  i rozdanie materiałów promocyjnych..

Główne uroczystości rozpoczęła  msza inauguracyjna w kościele NMP na Górce, celebrowana przez biskupa Pawła Stobrawę w intencji żołnierzy Wojskowej Składnicy Tranzytowej  z Westerplatte. Następnie,  w asyście kompanii honorowej  10 Brygady Logistycznej z Opola, z udziałem  pocztów sztandarowych szkół  klubowych  i zaproszonych gości,  pod pomnikiem Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego, odbyła się uroczystość upamiętnienia bohaterskich Obrońców Westerplatte. Pamięć ich uczczono salwą honorową..

W Młodzieżowym Domu Kultury odbyła się Akademia, w czasie której  wręczano  Medale Klubowe osobom zasłużonym dla stowarzyszenia. Kierownik działu naukowo – badawczego  Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach –Opolu dr Piotr Stanek przedstawił historię  majora Henryka Sucharskiego po kapitulacji w prezentacji : „ Z szablą do niewoli- jenieckie losy majora Henryka Sucharskiego”. Spotkanie uświetniło wystąpienie „Żołnierza września”, „ Karpatczyka”, prezesa Zarządu Oddziału ZIWRP pana podpułkownika Władysław Gawdyna, który w honorowym zastępstwie  Westerplatczyków spotkał się z uczestnikami sympozjum i opowiedział o swoich wojennych losach.

Podsumowano ogólnopolski konkurs literacki „Znaczenie patriotyzmu we współczesnym świecie” pod patronatem opolskiego kuratora oświaty pani Haliny Bilik, w którym uczeń naszej szkoły Tomasz Cienkowski  zajął II miejsce.
 Po akademii uczestnicy udali się do  szkoły, gdzie mogli odwiedzić sale lekcyjne
i obejrzeć prezentacje prac uczniów. Mogli też zobaczyć próby do XXIX  Festiwalu Polskiej Piosenki i zwiedzić Amfiteatr Opolski.

Dnia 31 maja  zorganizowano   wyjazd do Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. Dyrektor muzeum pani dr Violetta Rezler – Wasielewska powitała uczestników i otworzyła   wernisaż wystawy przygotowanej przez Muzeum II Wojny światowej w Gdańsku  „Powrót majora”.  Na miejscu odbyły się też  warsztaty dla młodzieży i nauczycieli .  Na zakończenie odbył się Konkurs Polskiej  Piosenki Festiwalowej Opole 2012. Piosenka Joanny Zagdańskiej pt. „Rękawiczki” w wykonaniu uczennicy naszej szkoły Klaudii Kacprowicz zajęła III miejsce. Po artystycznych zmaganiach wszyscy wspólnie uczestniczyli w pożegnalnym  ognisku.  Wyjechaliśmy pełni wrażeń i zadowoleni z ciekawych spotkań z niezwykłymi ludźmi i miejsc, które mogliśmy odwiedzić.

K. Sobiecka

• Do wakacji: WAKACJE!!!