Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

XXIX Sympozjum w Opolu 2012

Gospodarzem XXIX sympozjum była Publiczna Szkoła Podstawowa nr1 w Opolu im. Obrońców Westerplatte. W spotkaniu wzięły udział 23 szkoły z całej Polski. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas szóstych: Oliwia Kucińska, Klaudia Kacprowicz i Tomasz Cienkowski wraz z opiekunką Krystyną Sobiecką. W pierwszym dniu odbyło się spotkanie delegacji klubowych, podczas którego głos zabrał prezes klubu pan Adam Szatkowski,  po krótkim powitaniu omówiono sprawy bieżące stowarzyszenia. Następnie odbyła się prezentacja szkół  klubowych  i rozdanie materiałów promocyjnych..

Główne uroczystości rozpoczęła  msza inauguracyjna w kościele NMP na Górce, celebrowana przez biskupa Pawła Stobrawę w intencji żołnierzy Wojskowej Składnicy Tranzytowej  z Westerplatte. Następnie,  w asyście kompanii honorowej  10 Brygady Logistycznej z Opola, z udziałem  pocztów sztandarowych szkół  klubowych  i zaproszonych gości,  pod pomnikiem Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego, odbyła się uroczystość upamiętnienia bohaterskich Obrońców Westerplatte. Pamięć ich uczczono salwą honorową..

            W Młodzieżowym Domu Kultury odbyła się Akademia, w czasie której  wręczano  Medale Klubowe osobom zasłużonym dla stowarzyszenia. Kierownik działu naukowo – badawczego  Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach –Opolu dr Piotr Stanek przedstawił historię  majora Henryka Sucharskiego po kapitulacji w prezentacji : „ Z szablą do niewoli- jenieckie losy majora Henryka Sucharskiego”. Spotkanie uświetniło wystąpienie „Żołnierza września”, „ Karpatczyka”, prezesa Zarządu Oddziału ZIWRP pana podpułkownika Władysław Gawdyna, który w honorowym zastępstwie  Westerplatczyków spotkał się z uczestnikami sympozjum i opowiedział o swoich wojennych losach.

            Podsumowano ogólnopolski konkurs literacki „Znaczenie patriotyzmu we współczesnym świecie” pod patronatem opolskiego kuratora oświaty pani Haliny Bilik, w którym uczeń naszej szkoły Tomasz Cienkowski  zajął II miejsce.
 Po akademii uczestnicy udali się do  szkoły, gdzie mogli odwiedzić sale lekcyjne
i obejrzeć prezentacje prac uczniów. Mogli też zobaczyć próby do XXIX  Festiwalu Polskiej Piosenki i zwiedzić Amfiteatr Opolski.

            Dnia 31 maja  zorganizowano   wyjazd do Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. Dyrektor muzeum pani dr Violetta Rezler – Wasielewska powitała uczestników i otworzyła   wernisaż wystawy przygotowanej przez Muzeum II Wojny światowej w Gdańsku  „Powrót majora”.  Na miejscu odbyły się też  warsztaty dla młodzieży i nauczycieli .  Na zakończenie odbył się Konkurs Polskiej  Piosenki Festiwalowej Opole 2012. Piosenka Joanny Zagdańskiej pt. „Rękawiczki” w wykonaniu uczennicy naszej szkoły Klaudii Kacprowicz zajęła III miejsce. Po artystycznych zmaganiach wszyscy wspólnie uczestniczyli w pożegnalnym  ognisku.  Wyjechaliśmy pełni wrażeń i zadowoleni z ciekawych spotkań z niezwykłymi ludźmi i miejsc, które mogliśmy odwiedzić.

K. Sobiecka

Galeria

Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
 • Odwiedziło nas: 69803
 • Do końca roku: 347 dni
 • Do wakacji: 154 dni
Styczeń
pnwtsrczptsond
123Pokaż wydarzenia w dniu 4 stycznia56
789Pokaż wydarzenia w dniu 10 stycznia111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Piątek, 2019-01-18

Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty
 • Tłuchowo
 • 2.3°C
 • całkowite zachmurzenie
 • Wiatr: 8.31m/s W
 • Ciśnienie: 1000.85 hPa
 • Wilgotność: 95%
 • Wschód słońca: 07:43
 • Zachód słońca: 16:01
 • Źródło: OpenWeatherMap