XXX Sympozjum – Zduńska Wola 2013

W dniach 5-8 czerwca 2013 r. Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 w Zduńskiej Woli im. Obrońców Westerplatte był organizatorem XXX Ogólnopolskiego Sympozjum Klubu Szkół Westerplatte. Naszą szkołę reprezentowała pani dyrektor Małgorzata Kamińska i Krystyna Sobiecka oraz uczennice klas szóstych: Sylwia Grzelecka, Małgorzata Osińska i Marta Urbańska.

Uroczyste otwarcie sympozjum odbyło się pod Pomnikiem Poległych w Walce
o Wyzwolenie Ojczyzny na Pasażu Rajczaka. Wartę przy pomniku zaciągnęli żołnierze z 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia, odczytano Apel Pamięci, kompania wojskowa oddała salwę honorową, a następnie delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Po uroczystości uczestnicy wydarzenia udali się na Mszę św. do bazyliki mniejszej.

Następnie w Ośrodku św. Maksymiliana młodzież ZSZ Nr 1 zaprezentowała montaż słowno - muzyczny poświęcony bohaterom Westerplatte. A historyk, Krzysztof Góra wygłosił wykład na temat heroizmu żołnierzy polskich w czasie kampanii wrześniowej 1939 r. Gospodarze przygotowali również projekcję filmu „Tajemnica Westerplatte” poprzedzoną wprowadzeniem krytyka filmowego.

Prócz tych oficjalnych elementów skłaniających do refleksji i dyskusji organizatorzy Sympozjum przygotowali wiele atrakcji. Było spotkanie z młodzieżą ZSZ Nr 1,  która zorganizowała prezentację o szkole oraz dyskotekę, a kolejnego dnia ognisko. Zwiedziliśmy miasto, w którym urodził się św. Maksymilian Maria Kolbe. Mogliśmy wziąć udział w koncercie raperów Pono i Kazan. Najciekawszy jednak okazał się pokaz grupy rekonstrukcyjnej z Łomianek, która przedstawiła oryginalne uzbrojenie z czasów II wojny światowej.

Wiele emocji dostarczyły zawody sportowe, w których nasze dziewczęta spisały się doskonale. Sylwia Grzelecka była bezkonkurencyjna w skakaniu na skakance. W ogólnej klasyfikacji nasza szkoła zajęła II miejsce.

Podsumowaniem sympozjum było uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu literackiego, plastycznego oraz zwycięzcom zawodów sportowych przez panią dyrektor Małgorzatę Cieślak.. XXX sympozjum zakończyło pożegnalne ognisko.

K. Sobiecka