XXII Sympozjum w Cichym 2005

XXII Sympozjum 1-4.VI.2005 r w Cichem

1 czerwca 2005 roku delegacja naszej szkoły po raz pierwszy uczestniczyła w sympozjum Klubu Szkół Westerplatte. Szkołę reprezentowali uczniowie klas szóstych: Daria Gachewicz, Kamila Winnicka, Szymon Dabkowski i Tomasz Ładziński oraz pani dyrektor Krystyna Łukaszewska i Krystyna Sobiecka. Na zaproszenie Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Cichym odpowiedziało 36 szkół. Mieszkaliśmy w  Wojskowym Domu Wypoczynkowym „Kościelisko”. Prezentację szkół klubowych zdominował występ dziecięcego zespołu „Mali Miętusianie”, działający przy Szkole Podstawowej nr 1 w Cichem i oddziale Związku Podhalan. Następnego dnia uczestniczyliśmy w góralskiej mszy świętej, którą odprawił kardynał Franciszek Macharski, a w holu szkolnym odsłonił tablicę pamiątkową.

Podczas uroczystości prezes Klubu Szkół Westerplatte Adam Szatkowski wręczył naszej pani dyrektor zaświadczenie o przynależności naszej szkoły do stowarzyszenia zrzeszającego szkoły noszące imię związane z Westerplatte. Po części oficjalnej i artystycznej nauczyciele, rodzice i uczniowie (wszyscy w góralskich strojach) ugościli nas buncem, bryndzą i oscypkami. Żołnierze z Wojsk Ochrony Pogranicza prezentowali  nam swój sprzęt i służbowe psy. Wieczorem zespół „Mali Miętusianie” zaprezentował wesele góralskie.

Kolejny dzień sympozjum, to same atrakcje turystyczne Podhala: skansen w Chochołowie i rowerowo – piesza wycieczka do Doliny Chochołowskiej. Szliśmy przez Siwą Polanę  do Mucisk i dalej pod górę kamienistą drogą na Polanę Chochołowską, gdzie w schronisku PTTK 23.VI.1983 r. Jan Paweł II spotkał się w konspiracji z Lechem Wałęsą. Wytrwali piechurzy poszli dalej „szlakiem papieskim” do Doliny Jarzębczej. Po powrocie na Siwej Polanie wystąpił dla nas Zespół „Regle” z Poronina i „Mali Miętusianie”, a my delektowaliśmy się pieczonym baranem. Żal było opuszczać Tatry i tak gościnnych gospodarzy XXII sympozjum.

K. Sobiecka

Środa, 2018-10-17