PATRON SZKOŁY

WESTERPLATTE

Wojskowa Składnica Tranzytowa na Westerplatte we wrześniu 1939 roku liczyła 182 ludzi pod dowództwem mjr Henrykla Sucharskiego. Obrońcy mieli do swojej dyspozycji niewielki obszar ziemi, na którym mogli się bronić. Wyposażeni byli w 4 moździerze i 3 działa małego kalibru.

Godzina 445 1 września 1939 roku, pierwsze strzały padają na Westerplatte zaatakowane przez niemiecki pancernik "Schleswig Holstein" zakotwiczony w porcie gdańskim, który 26 sierpnia przypłynął do Gdańska z wizytą.

Ogromna przewaga Niemców nie złamała obrońców Westerplatte. Zaczęli walkę- mieli przecież wytrwać około 12 godzin i otrzymać pomoc z głębi Polski.  Z każdą godziną jednak nadzieja na pomoc malała, gdyż hitlerowcy zaatakowali Polskę z zachWesterplatteodu, północy i południa i szybko posuwali się naprzód, łamiąc obronę armii polskiej.

Obrońcy Westerplatte trwali i skutecznie odpierali powtarzajace się ataki wiedząc, że zostali zdani tylko na własne siły, a pomoc już nie nadejdzie.

W 7 dniu dowódca mjr Henryk Sucharski podjął decyzje o kapitulacji placówki, bo dalsza obrona nie miała sensu, gdyż prawie połowa terytorium Polski była zajęta przez Niemców.

Westerplatte

Żołnierze na Westerplatte walczyli dopóki mogli, dalszy opór byłby pewną śmiercią. W dowód uznania gen. Eberhardt, kierujący niemieckim natarciem, pozwWesterplatteala Sucharskiemu zachować oficerską szablę, co jest pewnym symbolem bohaterstwa żołnierza Wojska Polskiego. Polskie straty wynoszą 15 zabitych oraz 50 rannych. Niemcy stracili ok. 400 zabitych, co było ogromnym wyczynem polskich obrońców. Mieli bronić się 12 godzin, utrzymali s 7 dni, budując wokół siebie mit nieustępliwości i bohaterstwa polskiego żołnierza. Stali się symbolem Wojska Polskiego, które zawsze walczy do końca.

Dziś na Westerplatte znajduję się ogromny kopiec (22,5m), a na nim obelisk (25m), który jest hołdem dla bohaterskich obrońców, ale również dla tych którzy walczyli na różnych frontach wojny, o czym informują znajdujące się na nim napisy.

pomnik westerplatte